Pire İlaçlama

Pire ilaçlaması genellikle yaz aylarında daha çok olmaktadır. Sebebi ise yaz mevsiminde kedilerin daha çok olması sonucu pireler de genellikle kedilerin üzerlerinde olmaktadır. Kedilerin derileri sert olduğundan dolayı kolaylıkla derilerinde durabilmektedirler. Pireler çok kısa sürede yumurta bırakabilmektedirler. Bir pire on dört günde iki bin beş yüz yumurta bırakmaktadırlar. Pireler genellikle evcil kedilerden ve sokak kedilerden gelmektedirler. Bu nedenle de daha çok yaz mevsimlerinde pire görülmektedir. Pire ilaçlaması iki farklı yol ile yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ulv dediğimiz el tipi ulv cihazıdır. Ulv cihaz içerisine kokulu ilaç koyup duman şeklinde atılmaktadır. Bu uygulama yapılmadan önce mutlaka etrafta açık gıdaları veya tabak çanak gibi eşyaları kaldırmanız gerekmektedir. Ulv cihazıyla ilaçlama esnasında evinizde veya iş yerinizde personel harici kimsenin olmaması gerekmektedir. Personelin de mutlaka yüzünde maskesi olmak zorundadır. Uygulama duman yoluyla yapıldığından dolayı ilaç askıda kalıp beş ile dört saat saat arasında havada askıda kalıp daha sonra yere düşmektedirler. İlaçlamadan sonra eve altı saat kimsenin girmemesi gerkmektedir. Altı saatin ardından evinize gelip bir saat kadar camları açıp havalandırdıktan sonra yerleri ıslak bez ile silmeniz gerekmektedir. Diğer uygulama ise sıvı yöntemle yapılmaktadır.
Pire ilaçlamasında sıvı uygulama yoğunluk olmadığı esnalarda lokal yapılmaktadır. Sıvı uygulama evlerinizin köşelerine sıkılarak sorununuzu bitirmektedir. Uygulama yapılmadan önce evlerinizde kedileriniz var ise onlari kafesine koymanız gerekmektedir. Sıvı ilacı su zannedip yaladığında miğdesi bulanıp ağzı köpürebilir. Bu esnada hiç vakit kaybetmeden mutlaka veterinere götürmeniz gerekmektedir. Sıvı uygulama sonrası mutlala bir hafta ıslak temizlik yapmamanız gerekmektedir.
Pire ilaçlaması yaptıracağınız zaman mutlaka kaliteli ve kurumsal firma seçmeniz gerekmektedir. İstanbul da sağlık bakanlığına kayıtlı ola ilaçlama firmaları yaklaşık elli adet olmaktadır. Bu nedenle de bu firmaları seçmekte çok zor olmaktadır. İlaçlama firması seçerken referanslarına ve iş bilgilerine ruhsatları bakılması gerekir. Kesinlikle ilaçlama firmaları garanti vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda da çalıştırdığı bütün personellerinin yeterlilik belgelerinin olması gerekir kesinlikle kimyasal ve ziraii ilaç kullanılmaması gerekir. Ruhsatlı ilaçlama firmalarının hepsi biosidal insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ilaçlar kullanmak zorundadırlar. Pire ilaçlaması yaptıracağınız zaman mutlaka iyi firmalar seçmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pireden Nasıl Kurtulunur ? başlıklı makalemizde pire ilaçlama fiyatları, pire ilaçlama nasıl yapılır ve pire ilaçlama yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

metkim böcek ilaçlama böcek ilaçlama ümraniye